تبلیغات
World ʇəɹɔəS ! - ♛ چشـ ـ ـ ـم :| ♛

♛ چشـ ـ ـ ـم :| ♛

دوشنبه سی ام بهمنماه سال 1396 ساعت 21 و 19 دقیقه و 13 ثانیه

نویسنده : [ Xχ_нυηнαη_ѕнiρєя_94.00.88.7_Xχ ]∞

commission -- ihitomi by onisuu

بهار بگم خدا چیکارت نکنه :|

از جلو چشمام خفه شو :|

برین ادامه دوزتان :||

رنگ چشم یکی از ویژگی های منحصر به فرد و یک صفت ژنتیکی می باشد. قسمت رنگی چشم عنبیه نام دارد که در آن رنگدانه های ملانین تجمع  یافته اند رنگ چشم هر فرد به میزان رنگدانه در عنبیه بستگی دارد .مقدار ملانین در چشم های قهوه ای  زیاد و در چشم های سبز متوسط است و در چشم آبی ملانین وجود ندارد.

unnamed

در انسان سه ژن دخیل در رنگ چشم شناخته شده است. از روی آنها می توان رنگ  قهوه ای، سبز، و آبی  چشم را توضیح داد. ولی  رنگ خاکستری چشم، درخت فندق و… با الگوی این سه ژن توجیه پذیر نیستد.

هر فرد دارای  دو نسخه از هر ژن خود می باشد که یکی را از پدر و دیگری را از مادر به ارث برده است . در زمان ترجمه ، فقط  یکی از دو ژن الگو قرار داده می شود که به آن نسخه قالب و به دیگری نسخه مغلوب گفته می شود. مثلا اگر یکی از نسخه های ژن چشم فردی قهوه ای و دیگری آبی باشد رنگ چشم فرد قهوه ای میشود چون ژن قهوه ای قالب و ژن آبی مغلوب است.


 

رنگ چشم نوزاد
جالب توجه است که بیشتر نوزادان با چشم آبی مه آلود به دنیا می آیند و تا  سه سالگی آبی باقی می ماند .از سه سالگی تا پنج سالگی کم کم رنگ چشم تغییر می کند و تقریبا ثابت می شود.

edina

 

شایع ترین و نادرترین رنگ چشم

 

چشم های قهوه ای

چشم های قهوه ای

چشم قهوه ای شایع ترین رنگ چشم در جهان است . بیش از ۵۵ درصد از جمعیت جهان دارای  چشم قهوه ای هستند. رنگ چشم قهوه ای یک صفت ژنتیکی غالب است، و با حضور ملانین در چشم ایجاد می شود. بیش از پنجاه درصد از جمعیت جهان است.

چشم درخت فندق

درخت فندق چشم

چشم درخت فندق شبیه به چشمان قهوه ای هستند،با این تفاوت که رنگ چشم آنها روشن تر است. در چشم درخت فندق غلظت ملانین در اطراف مردمک بیشتر است حدود ۵/۸ درصد از جمعیت جهان چشم درخت فندق دارند.

چشم های آبی

Blue Eye Macro

ژن چشم آبی مغلوب است به همین خاطر در جهان کمیاب است.چشم آبی فاقد رنگدانه است و در اثر پراکندگی نور در داخل عنبیه به رنگ آبی دیده می شود. تخمین زده شده که حدود ۸ درصد از جمعیت جهان  چشمان آبی هستند.

چشم سبز

Green_Eye

  رنگ چشم سبز نادرترین رنگ در در سراسر جهان است، و تخمین زده می شود که تنها حدود ۲ درصد از جمعیت جهان است چشم سبز رنگ دارند.  رنگ چشم سبز در شمال و مرکز اروپا بیشتر هستند.

 

 

چشم نقره ای

چشم نقره ای

رنگ چشم نقره ای نیز بسیار نادر است، اگر چه چشم نقره ای  یک نوع   چشم آبی رنگ است ولی در چشم نقره ای مقدار بسیار کمی رنگدانه وجود دارد .

 

چشم کهربا

  چشم کهربا

 

چشم کهربا به رنگ زرد-مسی دیده می شود ، کهبه دلیل وجود رنگدانه های لیپوکروم در عنبیه است. چشم کهربا بسیار نادر است در آسیا و کشورهای آمریکای جنوبی هستند.

 

هتروکرومی

هتروکرومیا یک نوع اختلال ژنتیکی خوش خیم می باشد که عنبیه چشم را درگیر می کند. دو نوع هتروکرومی وجود دارد: کامل و جزئی. در  هتروکرومی جزئی رنگ بخشی از عنبیه متفاوت از بقیه قسمت ها است . در هتروکرومی کامل، رنگ یک چشم متفاوت از رنگ چشم دیگر است. هتروکرومی کامل در انسان نادر است اما می توان آن را در گونه های خاصی از حیوانات مانند سگ و گربه یافت.شایع است اسکندر کبیر  یک چشم درخت فندق و یک چشم سبز داشته است.

121lfdakjdfajfajsdljalsjdlds-82583434401url

 رنگ‌های نادر چشم


کسانی که چشمانی سبز دارند، معمولاً با چشمانی آبی یا خاکستری به دنیا می‌آیند. با بزرگ شدن کودک، ملانوسیتها با تولید ملانین در عنبیه موجب تغییر شکل ظاهری آن به رنگ سبز می‌شوند.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: دوشنبه سی ام بهمنماه سال 1396 ساعت 21 و 37 دقیقه و 03 ثانیه